Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde toplam 11 ili etkileyen 06 Şubat 2023 tarihinde Ekinözü-Kahramanmaraş (38.0818 K – 37.1773 D) merkez üssünde yerel saat ile 13:24’de aletsel büyüklüğü Ml=7.5 Mw=7.6 olan ve sonrasında Sofalaca-Şehitkamil-Gaziantep (37.1757 K 37.085 D) merkez üssünde yerel saat ile 04:17’de aletsel büyüklüğü Ml=7.4 (Mw=7.7) çok şiddetli iki deprem sonrası derneğimiz AYSAD tarafından bir dizi çalışma yapıldı.

Öncelikle depremin hemen ardından deprem sonrası oluşacak artçı şoklar sebebiyle binalardaki asansörlerin kullanılmaması ve hasarsız ya da az hasarlı binalarda yapılacak kontrollerden ve yetkili kuruluşlardan alınacak onaylardan sonra asansörlerin kullanılabileceğine dair basın açıklaması ile kamuoyunun dikkati çekildi.

Bölgeye dernek olarak yapılan insani yardımların yapılmasının  yanı sıra; AYSAD camiasında oluşturulan heyet, asansörlerin mevcut durumunu incelemek üzere Malatya’ya gitti.

 

25 Şubat 2023 tarihinde Malatya’ya giden ve AYSAD önceki dönem Başkanı Sefa Targıt, AYSAD Emniyet – Çevre – Eğitim Komitesi Başkanı ve İTÜ Makina Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdem İmrak, Blain Hidrolik Ar&Ge Direktörü Dr. Ferhat Çelik’ten oluşan heyete, AYSAD İletişim Danışmanı  olan Tek Gündem Asansör Gazetesi editörü Turhan Korkmaz eşlik etti.

 

Malatya’daki keşif ve tespit çalışmasında heyetimize üyemiz Malatya Dündar Asansör yöneticisi  Enes Dündar rehberlik etti.

 

Depremden etkilenen illerden Malatya’da, içine girilebilecek kadar az hasarlı yapılardaki asansörlerin hasar durumunun tespiti; gözlemler değerlendirilerek hazırlanacak teknik raporun ilgili teknik ve idari mercilerle paylaşılması niyetiyle yapılan incelemelerde önemli ayrıntılara ulaşıldı.

 

Malatya’ya giden heyetimiz, ayrıca o bölgede bakım hizmeti veren asansör firmalarının temsilcilerini de dinleyerek bölgede deprem sonrası karşılaşılan zorluklara dair görüşleri not aldılar.

AYSAD heyeti keşif yaptıkları binalardaki asansör kuyularını, ray bağlantılarını, makine dairelerini, makine, kabin ve karşı ağırlık bileşenlerinin ve farklı asansör tiplerinin durumlarını kontrol ederek, deprem anında bu komponentlerce sergilenen davranışların tespitlerini bir raporda toplama kararı aldılar.

Raporun oluşturulmasından sonra hazırlanacak sunum, 9-12 Mart 2023 tarihlerinde Beylikdüzü TÜYAP’ta yapılacak Asansör İstanbul Fuarı’nda gerçekleştirilecek ve yurtdışından konukların da katılacağı panelde paylaşılacak.