MAKFED & MAİB’den Yurt Dışı Faaliyetlerde Etkinlik Geliştirme Çalıştayı

 

10 Aralık 2021 tarihinde Grand Hyatt Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya AYSAD’ı temsilen Genel Sekreterimiz Harun Şimşek, İletişim Danışmanımız Turhan Korkmaz ve Dilek Yıldırım katıldı.

MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır’ın açılışını yaptığı Çalıştayda; MAİB Başkanı Sn. Kutlu Karavelioğlu, Sektörel Derneklerimizin Avrupa ve Dünyadaki temsillerinin önemine vurgu yaptı. Pandeminin derneklere olumsuz etkileri, bu süreçte dernek gelirlerinin azalmasından üye ilişkilerindeki düşüşe dikkat çekti. Sn. Karavelioğlu derneklerimizin gelişimi için özellikle Uluslararası platformlarda MAİB’in her zaman desteğe hazır olduğunu belirtti.

Turkish Machinery Almanya Danışmanı Sn. Ahmet Yılmaz da Yeni Endüstriyel Dönem ve Yeni İlişki Zemini başlığı altında;

ORGALİM üyesi federasyonların ne kadar etkili olduklarını, makine mevzuatı başta olmak üzere bir çok çalışmanın bu federasyonlar tarafından yapıldığını belirterek, bu tür organizasyonların içinde bulunmanın faydalarından bahsetti. Hazırlanan mezvuatın çevirisinden fazlasını yapmak ve bu organizasyonlarda söz sahibi olmak gerekir dedi.

OAİB Genel Sekreteri  Sn. Özkan Aydın da Uluslararası İş Kültürü başlığında;

İhracat için hedef pazarların belirlenmesi, Pazar bilgileri, Gümrük vergileri ve Ülkelerin kültürlerine dair bir sunum yaptı.

Derneklerin kısa tanıtımı bölümünde tüm dernek temsilcileri temsil ettikleri derneklere ait kısa tanıtım yaparken, AYSAD adına İletişim danışmanımız Sn. Turhan Korkmaz AYSAD ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Çalıştayın workshop bölümünde Turkish Machinery Almanya Koordinatörü Sn. Nevzat Sargın;

Karşılıklı bilgi alışverişi şeklinde gerçekleştirilen workshopta, firmaların yurtdışında yapacakları işbirliklerinde dikkat etmeleri gereken iletişim teknikleri, interkültürel iş yetkinliği, kurumsal kimlik, B2B etkinlikleri, web sitesi ve içerik, sosyal medya, newsletter, medya ilişkilerinin yanı sıra kültürel farklılıklardan kaynaklanan sorunların önceden öğrenilmesi ve dikkat edilmesi gerekenler gibi konularda faydalı interaktif bir sunum yaptı.